Zwycięzcy XIII edycji Nagrody Dziennikarzy Małopolski

Zbigniew Bartuś odebrał Grand Prix podczas XIII gali Nagrody Dziennikarzy Małopolski. Oto lista nagrodzonych we wszystkich kategoriach.

NEWS:

Zbigniew Bartuś – Dziennik Polski, za tekst: „Kto i dlaczego zniósł bariery dla największych sklepów”

pm0_1617_160515
Fotografia Paweł Mazur

Autor ujawnił, że z powodu zmian wprowadzonych w tajemniczych okolicznościach w Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, sieci handlowe będą mogły stawiać swoje hiper- i supermarkety dosłownie wszędzie, nie pytając o zgodę władz gmin. Doprowadziło to do wybuchu tzw. hiperafery. W kolejnych tekstach odsłaniał jej kulisy. Pod naciskiem mediów posłowie uszczelnili przepisy jeszcze przed wyborami.

INTERWENCJA:

Maciej Dopierała, Daniel Liszkiewicz – TVN, za reportaż: „Złodzieje rowerów”

pm0_1685_160515
Fotografia Paweł Mazur

Ten materiał to najlepszy przykład klasycznego, trochę zapomnianego dzisiaj dziennikarstwa śledczego, które nie opiera się na szybkiej analizie przekazanych dokumentów czy taśm, ale wymaga ciężkiej, żmudnej i długotrwałej pracy, a także niezwykłej wyobraźni.

W efekcie powstał pasjonujący dokument, który ogląda się jak film akcji. Widać po nim, że autorzy postanowili nie tylko ukazać zjawisko, ale także pomóc osobom poszkodowanym, jak również skutecznie zdemaskować grupy przestępcze. Liczba niekonwencjonalnych technik, łącznie z montowaniem nadajników GPS na rowerach i późniejszym ich monitorowaniem, budzi szacunek. Zwłaszcza, że przy swej efektowności znajdują one również bardzo merytoryczne uzasadnienie.

KULTURA:

Urszula Wolak, Łukasz Gazur – Dziennik Polski, za cykl artykułów o sytuacji Alvernia Studios, który wywołał dyskusję nie tylko na forum regionalnym

pm0_1753_160515
Fotografia Paweł Mazur

Za szeroko komentowany cykl artykułów poświęconych trudnej sytuacji Alvernia Studios, za reporterską dociekliwość przy realizacji tematu kulturalnego, który pokazał złożoną sytuację przemysłu filmowego w Polsce.

SPORT:

Dariusz Faron – Onet.pl za cykl artykułów „Mecz do jednej bramki”

pm0_1802_160515
Fotografia Paweł Mazur

Autor pokazał „ludzki wymiar” bohaterów sportu. Docierając do dramatycznych, często nieznanych faktów z życia byłych zawodników stworzył zajmujący cykl, wyrastający ponad bieżącą sprawozdawczość. Dzięki swojej społecznej wrażliwości oraz ciekawości świata udowodnił, że w sporcie od bramek, metrów i sekund zawsze ważniejszy jest człowiek.

REPORTAŻ:

Anna Goc – Tygodnik Powszechny, za tekst: „Wracają do dziś”
Fotografia Paweł Mazur

Trudno lepiej uzasadnić ten werdykt Kapituły, niż słowami samej autorki:

„O tych, którzy hodują gołębie, mówi się, że mają gołębie serca. Reportaż „Wracają do dziś” to historia o wiernie powracających na Śląsk do domu gołębiach i o ich hodowcach, którzy pewnego styczniowego dnia 2006 roku do domów nie wrócili. To historia nie tylko o kilku ludzkich losach, ale o wartościach, przywiązaniu do miejsca, wspólnocie, miłości i pasji – wszystkim tym, co w życiu najważniejsze”.

WYWIAD:

Maria Mazurek – Gazeta Krakowska, za cykl wywiadów z lekarzami

pm0_1874_160515
Fotografia Paweł Mazur

Autorka stworzyła cykl fascynujących, wartościowych poznawczo i jednocześnie pełnych emocji rozmów o tajnikach i postępie medycyny, roli lekarzy w zmieniającym się świecie, ale przede wszystkim o nadziei, walce, przemijaniu i śmierci. Nagrodzone wywiady zmuszają do refleksji i przywracają wiarę w misję zawodu lekarza.

PUBLICYSTYKA:

Zbigniew Bartuś – Dziennik Polski, za tekst: „Grube miliardy złotych za przywileje silnych”

pm0_1845_160515
Fotografia Paweł Mazur

Polski system ubezpieczeń społecznych nadal tkwi w oparach absurdu. Bogaty rolnik płaci na Narodowy Fundusz Zdrowia dużo niższą składkę niż biedna kasjerka z hipermarketu. Emerytury mundurowe i górnicze są kilkukrotnie wyższe od średniej krajowej. Żeby to wszystko zrozumieć potrzebne są analizy i porównania pokazujące niewydolność i niesprawiedliwość systemu ubezpieczeń.

DZIENNIKARZ LOKALNY:

Piotr Rąpalski, Dawid Serafin – Gazeta Krakowska, za cykl publikacji dotyczących nieprawidłowości w zarządzaniu Tauron Areną przez prezesa Zbigniewa Rapciaka

pm0_1916_160515
Fotografia Paweł Mazur

Autorzy przeprowadzili dziennikarskie śledztwo, którego efektem była seria publikacji o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu Tauron Areny. Ujawnili niejasności przy wyborze sponsora tytularnego hali oraz mechanizm wydawania publicznych pieniędzy na organizowanie komercyjnych imprez. W efekcie ze stanowiskiem pożegnał się prezes Agencji Rozwoju Miasta, a cykl artykułów wywołał debatę o jakości zarządzania nie tylko sztandarową miejską inwestycją, ale całym miastem.

FOTOREPORTER:

Marcin Makówka – Gazeta Krakowska/Dziennik Polski, za pojedyncze zdjęcie z fotoreportażu „Dr Chrapusta doszyła pacjentowi dwie ucięte ręce”

pm0_1994_160515
Fotografia Paweł Mazur

Jeśli raz zobaczysz to zdjęcie, trudno ci będzie o nim zapomnieć. Symboliczne ukrzyżowanie zmusza do refleksji nad tym, jak wielu cudów każdego dnia dokonują lekarze.

EKOLOGIA (nagroda ufundowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie)

Olga Szpunar i Bartłomiej Kuraś za tekst „Asfaltem przez Gorce”

pm0_2026_160515
Fotografia Paweł Mazur

ZJAWISKO:

Powstanie Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej. Statuetkę odebrał dr hab. n. med. Rafał Drwiła – ordynator oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

pm0_2067_160515
Fotografia Paweł Mazur

Wyróżnione w tym roku prace konkursowe są najlepszym świadectwem tego, jak wiele ludzkich istnień ratuje się w Małopolsce. W ręce najlepszych specjalistów trafiają przypadki najtrudniejsze, żaby nie użyć słowa beznadziejne. Ich życie ratują nie tylko lekarze, ale interdyscyplinarne zespoły, które dbają o pacjenta od pierwszej chwili, w której uda się do niego dotrzeć. Skrajnie wychłodzony dwuletni Adaś, wydobyta spod lawiny Kasia i wiele innych ofiar mrozu przeżyło dzięki koordynacji służb ratowniczych, zespołów medycznych i najnowszych technologii.

OSOBOWOŚĆ MEDIALNA:

Trener Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej Adam Nawałka. W imieniu selekcjonera nagrodę odebrał Janusz Basałaj.

pm0_2090_160515
Fotografia Paweł Mazur

To najbardziej niemedialna osobowość medialna w dziejach Nagrody Dziennikarzy Małopolski. Krakowianin. Perfekcjonista. Człowiek o żelaznych zasadach. Dziennikarzy unika, ale i tak jest na ustach niemal wszystkich Polaków. Dlaczego? Bo dokonał rzeczy niezwykłej: przywrócił nam dumę, radość i nadzieję. Wprowadził piłkarską reprezentacją Polski do mistrzostw Europy, a styl naszej drużyny pozwala liczyć, że we Francji zagramy więcej niż trzy mecze. Oby.

NAGRODA SPECJALNA KAPITUŁY:

Marcin Żyła, Tygodnik Powszechny

pm0_2124_160515
Fotografia Paweł Mazur

Jako pierwszy polski dziennikarz ruszył na szlaki uchodźcze – odwiedzał Lampedusę, Kos czy kraje bałkańskie na miesiące i tygodnie przed tym, gdy kryzys migracyjny stał się na naszym kontynencie tematem numer jeden.

Jego analizy i reportaże zawsze cechowała bezstronność czy raczej wielostronność spojrzenia – nie kierowanego niczyim interesem ideologicznym czy partyjnym. Opowiadał o ofiarach, ale też odsłaniał polityczne mechanizmy, powodujące, że tak trudno tym ofiarom pomóc. Słowem: przybliżył nam twarz Europy i Polski, o której być może wolelibyśmy nie pamiętać.

GRAND PRIX

Zbigniew Bartuś, Dziennik Polski

2
Fotografia Paweł Mazur