XV Nagroda Dziennikarzy Małopolski

Już po raz 15. rozdano w Krakowie Nagrody Dziennikarzy Małopolski. Po gali wręczenia nagród w Muzeum Sztuki i Techniki Manggha na balu bawiło się 260 dziennikarzy.

Grand Prix tegorocznej nagrody i 5000 złotych otrzymała Anna Goc z Tygodnika Powszechnego – wielokrotnie nagradzana także w ubiegłych latach w różnych kategoriach dziennikarka, w tym roku zachwyciła członków kapituły reportażem „Laleczka się nie boi”. Anna Goc oprócz Grand Prix zwyciężyła w kategorii REPORTAŻ PRASOWY za pokazanie bezduszności lekarzy w kontakcie z pacjentkami, za ujawnienie patologii systemu opieki zdrowotnej w Polsce oraz unikalną formę tekstu.

Nagrodzeni w poszczególnych kategoriach:

W kategorii NEWS zwyciężył Piotr Rąpalski z Gazety Krakowskiej za ujawnienie jak w magistracie, dzięki znajomościom i przy poparciu prezydenta miasta, łatwiej jest robić biznes.

W kategorii PUBLICYSTYKA zwyciężyła Anna Śmigulec z Gazety Wyborczej za mądry tekst i publiczną dyskusję po nim, które trwale wpisały się w historię debaty o traktowaniu kobiet.

W kategorii DZIENNIKARSTWO INTERWENCYJNE za odkrycie i konsekwentne drążenie bulwersującej sprawy, która miała nie ujrzeć światła dziennego zwyciężył Paweł Figurski z Gazety Wyborczej.

W kategorii WYWIAD za unikatową umiejętność wykorzystania energii, jaką dostarcza spotkanie dwojga ludzi wygrała Emilia Padoł z Onetu.

Statuetkę w kategorii DZIENNIKARZ LOKALNY odebrali Małgorzata Mrowiec i Arkadiusz Maciejowski z Dziennika Polskiego, za opisanie rodzinno-towarzyskiego układu, który w zadziwiający sposób przejmował kontrolę nad lokalami użytkowymi i mieszkaniami komunalnymi.

W kategorii DZIENNIKARZ SPECJALISTYCZNY zwyciężyła Monika Szubrycht z Interii za  stworzenie raportu, który opisuje jak traktować ludzi, którzy myślą, że już zniknęli.

Nagrodę Dziennikarzy Małopolski w kategorii FOTOREPORTER za genialne zdjęcia ale też szlachetny i wzruszający cel jaki przyświecał reporterowi otrzymał Tadeusz Koniarz.

W kategorii REPORTAŻ PRASOWY statuetkę otrzymała Anna Goc z Tygodnika Powszechnego.

W kategorii MATERIAŁ INTERNETOWY za pokazanie brutalnych walk w oku kamery, które miały przygotowywać pseudokibiców do walk z policją zwyciężyli Arkadiusz Maciejowski, Piotr Ogórek i Artur Drożdżak z Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej.

W kategorii MATERIAŁ RADIOWY statuetkę odebrali przedstawiciele redakcji Faktów RMF za akcję „Biało-czerwona sztafeta RMF”, która pokazała, że można łączyć w chwili kiedy większość z nas jest podzielona.

W kategorii MATERIAŁ TELEWIZYJNY IM. JANA ROJKA za rekonstrukcję ostatnich chwil życia zamordowanej 17-nastolatki, opisanie udziału funkcjonariuszy w zbrodni statuetkę otrzymali Anna Barańska- Całek oraz Michał Fuja z TVN.

Nagrodę w kategorii DZIENNIKARZ KULTURALNY za niestrudzone podążanie za scenariuszem, pisanym przez życie oraz politykę, który dotyczy Teatru Starego otrzymał Łukasz Gazur z redakcji Dziennika Polskiego.

Nagrodę w kategorii DZIENNIKARZ EKOLOGICZNY, ufundowaną przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, otrzymali Maciej Kuciel, Daniel Liszkiewicz, Tomasz Lusawa z telewizji TVN za cykl materiałów „Toksyczne odpady pod centrum handlowym”.

Wyróżnienie specjalne kapituły za serię publikacji, które wstrząsnęły Żandarmerią Wojskową, za opisanie bulwersujących przypadków molestowania i mobbingu, za ujawnienie patologii w polskiej armii, za skutek tych publikacji, jakim było odsunięcie szefa krakowskiej jednostki Żandarmerii Wojskowej otrzymali Edyta Żemła, Paweł Ławiński i Marcin Wyrwał z Onetu.

Nagrodę w kategorii OSOBOWOŚĆ MEDIALNA otrzymał w tym roku 6-letni Arek – bohater bloga nakolkach.com, który zawstydził w ubiegłym roku pełnosprawnych turystów i samodzielnie dojechał na wózku inwalidzkim do Morskiego Oka.

Fotografował: Paweł Mazur

MECENASI GALI:
Sponsor strategiczny: Centrum Handlowe SERENADA
Sponsor główny: Kraków Airport
Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Koleje Małopolskie
Philip Morris Polska – który już po raz ósmy wspiera naszą Nagrodę
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

PARTNERZY:
Restauracja pod Aniołami
Dom Wina
Kompania Piwowarska
Cafe Manggha
Modern Catering

Producentem gali jest Krakowska Grupa Multimedialna

Podczas balu zbieraliśmy środki, dzięki wspieramy podopiecznych Ogniska Wychowawczego – Grupy Wsparcia Dziennego działającego w Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 2 na krakowskim Kazimierzu.

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą działalność charytatywną, a są to:

Prezydent RP Andrzej Duda, Poseł na Sejm RP Bogusław Sonik, marszałek województwa Małopolskiego Jacek Krupa, prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, Eugeniusz Batko, prof. Grzegorz Bienias, pensjonat Moje Tatry w Białym Dunajcu, LEGO, Life Festival Oświęcim, Sirowa, Tygodnik Powszechny, Interia, Styl.pl, Grupa Radiowa Agory, RMF, wydawnictwo Drzewo Babel, wydawnictwo Znak, Onet, Sympatia.pl, Ofeminin, Wydawnictwo WAM, Wydawnictwo Filia, Teatr Ludowy, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, TVN, Magdalena i Borys Lankoszowie, Hairmate Kraków, Muzeum Narodowe w Krakowie, La Compañía Cubana – Towarzystwo Przyjaciół Kuby, Fundacja Suseia, Philips, Koleje Małopolskie, Centrum Handlowe SERENADA, Małgorzata Socha.